4 Mayıs 2015 Pazartesi

MİMLENDİM -1-

Sevgili Esçisem beni depresyon konusunda mimlemiş. E tabi ben yeni bir blog yazarıyım mim nedir, ne olur, ne işe yarar bilemedim ama işte insan her şeyi öğreniyor ya araştırdım öğrendim :p

Konuya geçmeden önce şunu demeliyim ki beş senelik psikoloji eğitiminden sonra 2010 senesinde okulumdan mezun oldum ve aynı yıl girdiğim KPSS ile şuan bir devlet dairesinde psikolog olarak görev yapıyorum. O yüzden tam da beni ilgilendiren derin bir konuda mimlenmişim diyorum :)

Depresyon toplumumuzda o kadar yanlış biliniyor ki hani bir anda girdim çıktım diye düşünülüyor; hiç kimse bir anda depresyona giremez arkadaşlar bunun aşamaları, risk faktörleri, değişik tedavi yöntemleri ve çeşitleri vardır minor, majör, doğum sonrası depresyon vs gibi. Şimdi depresyon nedir nasıldır uzun uzun anlatmadan bana sorulan 2 soruyu yanıtlayayım.

1-DEPRESYONA NE SIKLIKTA GİRERSİN ?
Yani üstte de söyledim ya bu rahatsızlığa öyle her sıklıkta girilmez, sanırım konuyu başlatan arkadaş depresyonla stresi karıştırdı, pek çok sıklıkta hatta günde 3-4 ya da daha fazla miktarda sterese girebiliriz ama depresyona öyle he deyince giremeyiz :) depresyon yaşamış bir kimse ömründe %50 oranında ikinci bir depresyon geçirebilir, iki kez depresyon geçirmiş bir kimsenin üçüncü kere olma olasılığı %75 dir. Üç kere olmuş birininde dördüncüyü olma olasılığı %90 dır. Çok şükür ben hiç  depresyon geçirmedim. Ama ortalama gün içinde minumum 5 sefer yaşadığım  stres kaynakları olabiliyor :)

2- BU GİBİ ZAMANLARDA NE DİNLERSİN ?
:) depresyondayken kişi müzik dinleyebilir tabi neden olmasın. Dediğim gibi ben hiç depresyon geçirmediğimden ne dinlerim bilmiyorum ki,  sanırım Kitaro'nun Silk Road veya Relaxation musics dinlerdim emin değilim :)


Ben de bu konuda Kelebek Etkisi ve Melodram adlı arkadaşlarımı mimliyorum :)


10 yorum:

 1. Boşuna seni mimlemedim ben psikoloğumuzdan bilgileri alalım okuyalım diye mimledim ;) cevapladığın için teşekkür ederim ;)

  YanıtlayınSil
 2. Peki, hocam gülersem depresyonum bozulur mu? :)

  YanıtlayınSil
 3. Hem eğlenerek hemde öğrenerek okudum :) harika yaa

  YanıtlayınSil
 4. Oo ben hep depresyondayim ya sanki biliyormus gibi beni mimlemissin;)))

  YanıtlayınSil
 5. En kısa zamanda cevaplayacağım, geçiştirmek istemiyorum rahat bi zamanda yazayım.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. tabi canım ne zaman müsit olursan merakla bekliyorum :)

   Sil

Whatsapp Butonu Yalnızca Mobil Cihazlarda Çalışır

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN